Rafine Yağlar

Gıda amaçlı tüketime uygun ham, rafine ve yarı rafine yağ üretimi yapan Doğa Gıda, aynı zamanda ev tipi kullanıma yönelik ambalajlı yağ üretimi için de gerekli donanım ve ünitelere sahip bulunuyor. Tam rafine ambalajlı bitkisel yağ alanında Irak başta olmak üzere özellikle Ortadoğu pazarından gelecek fason üretim taleplerini karşılamaya muktedir olan Doğa Gıda, ürün ve hizmetlerini geniş bir yelpazeye yayıyor.

Yine kendi bünyesinde ürettiği ya da müşterileri ihtiyaçlarına göre dışarıdan temin edilen yarı işlenmiş yağı, gıda amaçlı tüketime uygun niteliğe getirmek üzere arıtma işlemleri uygulayan Doğa Gıda, böylelikle tam rafine bitkisel yağ üretimi yapıyor.

Rafine yağ, ham yağın 36-48 saatlik bir süre içinde, sırasıyla, nötrleştirme – ağartma – kışlatma (vinterizasyon) – koku giderme (deoderizasyon) işlemlerine tabi tutulmasıyla elde edilmektedirler. Rafinasyon sonrasında asit, mumsu madde ve fosfolipitlerden arındırmanın ötesinde yağ, tat olarak da beğeniyle tüketilebilir bir forma kavuşturulmaktadır. Rafine etme işlemi sırasında elde edilen yan ürünler çeşitli sektörlerde girdi olarak kullanılmaktadır.

Doğa Gıda’ın ürettiği tam rafine bitkisel yağ, üretimi yaptıran Doğa Gıda müşterisi firmalar tarafından doğrudan fabrikadan markete sunulabiliyor. Günlük 250 ton tam rafine bitkisel yağ üretim kapasitesine sahip Doğa Gıda, bu alanda Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu pazarında da faaliyet gösteriyor.